SOSNOWIEC ZAGÓRZE ul.Braci Mieroszewskich A1-3 (obok stacji BP-łąki)Nasze Sklepy Stacjonarne

Zadzwoń jeśli masz pytanie: 600797100    600791100

Wybierz producenta: BOSCH, CTEK, IDEAL, NOCO, STEF-POL, TUBORG

Ładowarki i prostowniki samochodowe

Środek zimy i samochód pozostawiony na mroźną noc to przepis idealny na szybkie rozładowanie mocno wyeksploatowanego akumulatora, co dla użytkownika samochodu nie jest najwspanialszą wiadomością. Ta chłodna pora roku to jedna z głównych przyczyn niedoładowania baterii samochodowej, gdyż w niskich temperaturach pojemność akumulatora może spaść nawet o połowę!

Dodatkowy wpływ na rozładowanie akumulatora ma cała elektronika w którą wyposażone są współczesne samochody jak np. komputer pokładowy, radio, klimatyzacja, podgrzewanie lusterek i szyb, podgrzewane fotele oraz urządzenia które sami podłączamy pod gniazdo zapalniczki: nawigacja, telefon.

W takich sytuacjach niezbędna okazuje się ładowarka do akumulatora lub prostownik samochodowy. Urządzenia te pozwalają w szybki i prosty sposób naładować nasz akumulator tak aby powrócił on do pierwotnej sprawności.

Ładowarka do akumulatorów

Wybierając ładowarkę do naszego pojazdu powinniśmy upewnić się jaki typ ładowarki jest nam potrzebny. Ładowarki można bowiem podzielić ze względu na obszar ich zastosowania. Do motocykli i skuterów najodpowiedniejsza będzie dedykowana ładowarka 6 - 12V. Do samochodów osobowych - ładowarka 12V, a do dużych samochodów ciężarowych - ładowarka 24V.

Większość pojazdów wyposażona jest w akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale w przypadku jednośladów i innych mniejszych pojazdów popularność zyskały akumulatory żelowe, w których zamiast elektrolitu znajduje się żel na bazie kwasu siarkowego i krzemionki. Pamiętajmy, że do tego rodzaju baterii należy zastosować ładowarkę do akumulatorów żelowych. Działa to również w drugą stronę. Ładowanie standardową ładowarką może przynieść skutek w postaci nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora.

Prostowniki

To najpopularniejsze urządzenia do ładowania akumulatorów, spotykane w wielu gospodarstwach domowych i garażach. Łączą ze sobą najważniejsze zalety jak niska cena, duża wydajność i prostota obsługi. Oczywiście prostowniki występują w różnych odmianach:

  • Prostowniki Trakcyjne - służące do pracy z największymi akumulatorami, o dużych napięciach (np. maszyny przemysłowe)
  • Prostowniki Impulsowe - są to prostowniki o niezwykłej wydajności i sprawności sięgającej prawie 100%. Prostowniki takie są bardzo bezpieczne dla akumulatorów, zapobiegają niepożądanym przepięciom, co pozwala wydłużyć żywotność baterii.
  • Prostowniki Automatyczne - bardzo wygodne urządzenia, które podobnie jak ładowarki automatyczne - kontrolują stan akumulatora i - jeśli trzeba - doładowują akumulator, lub przechodzą w tryb podtrzymania.

Prostowniki z rozruchem

Nasz asortyment to także prostowniki rozruchowe samochodowe, umożliwiające szybkie uruchomienie pojazdu w przypadku nagłego rozładowania akumulatora. Dzięki takiemu urządzeniu będziesz w stanie w krótkim czasie uruchomić pojazd z rozładowaną baterią, unikając zbyt długiego oczekiwania na standardowe naładowanie. Prostowniki rozruchowe to z reguły pokaźnych rozmiarów urządzenia, potrafiące uruchomić nie tylko osobówkę, ale nawet większe samochody czy ciągniki. Rozruch odbywa się na prądzie o bardzo dużym chwilowym natężeniu.

Prostowniki z funkcją rozruchu kierowane są głównie do użytkowników, którzy nie mają możliwości pożyczenia prądu w razie nagłych sytuacji awaryjnych. Te urządzenia idealnie sprawdzą się również w miejscach, z dużą ilością pojazdów (firmy transportowe i budowlane, floty samochodowe, komisy itp.)

BESTSELLER
Ładowarka BOSCH C7

BOSCH

Ładowarka BOSCH C7

439,00 zł

zobacz produkt

Ładowanie akumulatora

Zastanawiasz się jak prawidłowo naładować akumulator? To proste!

Przy podłączaniu przede wszystkim pamiętaj, aby do bieguna dodatniego (+) podłączyć dodatni przewód ładowarki (kolor czerwony), a do ujemnego (-) – przewód ujemny (kolor czarny). Jeśli korzystasz z ładowarki wyposażonej w mikroprocesor, nie musisz odpinać klem.

Po podłączeniu wystarczy włączyć ładowarkę. Jeśli jest to ładowarka automatyczna, to po skończonym ładowaniu urządzenie przejdzie w bezpieczny dla akumulatora tryb podtrzymania napięcia i nie dopuści do przeładowania. Ładowanie należy jednak na bieżąco kontrolować.

Dlaczego potrzebujesz ładowarki

Częste rozruchy i jazda na krótkich dystansach w mroźne dni zwłaszcza w przypadku samochodów z silnikiem diesla, powoduje że akumulator będzie permanentnie niedoładowany a to wpływa na jego żywotność. Są to najtrudniejsze warunki pracy dla akumulatora i jedyne co możemy zrobić by wspomóc akumulator to:

  • ograniczyć do minimum zbędne rozruchy silnika
  • wyłączyć jeśli to możliwe dodatkowe źródła światła
  • zrezygnować z udogodnień takich jak: podgrzewanie foteli i szyb, nawigacja, ogrzewanie wnętrza
  • sprawdzić czystość i poprawność połączenia kabli przyłączeniowych oraz klem
  • kupić ładowarkę akumulatorową i doładować baterię w aucie - producenci akumulatorów polecają doładowanie akumulatora przynajmniej 2 razy do roku.

Jaką ładowarkę kupić

Parametry na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniej ładowarki lub prostownika to: skuteczny prąd ładowania, który powinien wynosić ok. jedną dziesiątą pojemności akumulatora oraz napięcie wyjściowe (6V, 12V lub 24V) zgodne z napięciem akumulatora którego chcemy doładować.

Wielkość urządzenia którym będziemy chcieli naładować akumulator ma już drugorzędne znaczenie - czy to będzie tradycyjny prostownik, czy mała i poręczna ładowarka akumulatorowa. Ważne jest prawidłowe dobranie ładowarki do posiadanego akumulatora.

Masz dylemat co kupić? Potrzebujesz fachowej porady w wyborze prostownika lub ładowarki? Nasi fachowcy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania! Skontaktuj się z nami a pomożemy wybrać odpowiednie urządzenie. Przejrzyj szeroki asortyment produktów znajdujących się w naszym sklepie, aby dokonać najlepszego wyboru!